Jak připravit tisková data?

04.05.2020

Úvod

Proč dbát na správnou přípravu dat pro tisk? Správná příprava dat pro tisk je důležitá část při zpracování zakázky. Určuje jak kvalitu výstupu tiskoviny, tak i rychlost zpracování zakázky. Díky této příručce naleznete postupy a doporučení, abychom vaše tisková data bez problémů zpracovali a dodali je Vám včas v co nejvyšší možné kvalitě.

CMYK vs. RGB

CMYK je barvový prostor využívaný k tisku. Oproti tomu barvový prostor RGB se využívá pro zobrazování na monitorech. Pokud nám zašlete data v barvovém profilu RGB, sice si je dovedeme převést do profilu CMYK, některé tóny se mohou však výrazně změnit.  Pro co nejvěrnější zachování barev grafického návrhu s výslednou tiskovinou Vám doporučujeme pracovat v prostoru CMYK.

Jelikož tiskneme na digitálních strojích, nezvládáme tisknout přímými barvami. Všechny přímé barvy převeďte na odpovídající barvy CMYK. 

CMYK vs. RGB
CMYK vs. RGB

FORMÁTY DAT

Jelikož pracujeme v programu Corel Draw, tak nejvhodnějším formátem pro předávání dat je je pro náš formát CDR nebo PDF. Ale dokážeme zpracovat data v TIFF, EPS, JPG a AI. Tyto formáty však pro přípravu dat nedoporučujeme. Naopak k tisku nepřijímáme formáty z wordu a podobných editorů. Pokud máte grafický návrh v takovémto programu, můžete si od nás nechat data překreslit, což Vám bude účtováno jako grafické práce.

FONTY / PÍSMA

Písmo může při zpracování tiskových souborů dělat problémy. Nevložený font či písmo nepřevedené do křivek se může před tiskem "rozsypat". Písmo si umíme dát do křivek sami, což ale zdrží vaši zakázku. Doporučujeme tedy fonty převést do křivek. Postup z nejběžnějších programů je uveden na obrázku dole. 
Převod fontů do křivek
Převod fontů do křivek

RORMĚRY DOKUMENTU A ROZLIŠENÍ

Připravujte data pokud možno v poměru 1:1 s rozlišením 300 dpi. Problémy bývají často u obrázků stažených z webů. Ty mívají rozlišení 72 dpi, které není vhodné k tisku. Tiskovinu Vám sice vytisknout dokážeme i s nižším dpi, nelze se pak ale divit možné neostrosti grafiky na výsledné tiskovině (při malých pozorovacích vzdálenostech). 

Ukázka rozlišení
Ukázka rozlišení

TISKOVÉ ZNAČKY

Do tiskových dat neumisťujte kontrolní proužky, ani soutiskové značky. Pokud budeme potřebovat, na arch si je umístíme sami.


Naopak je vhodné použít spadávku. Jedná se o přesah dokumentu určeného pro tisk, který zamezí tomu, aby se u okraje objevil úzký proužek nepotištěné plochy. Aby se oblast spadávky mohla správně oříznout, je důležité použít ořezové (řezací) značky. Neumisťujte loga ani text příliš blízko ke krajům tiskoviny (do těsné blízkosti spadávky). Vzdálenost od krajů doporučujeme minimálně 5 mm u digitálního tisku. Častou chybou bývá, že ořezové značky zasahují do oblasti spadávky čímž ji znehodnocují. Zvolte proto posun ořezových značek např. na 4 mm.

 V některých programech (např. Adobe Photoshop) však nelze nastavit spadávku a ořezové značky. V takovém případě nechte grafiku bez spadávky a ořezových značek. 

Ořezové značky
Ořezové značky

KOMPRESE A VELIKOST DAT

Při exportu dat z grafických programů je možné využít kompresi. Vhodné je to zejména tehdy, když jsou tisková data moc velká (např. obsahují velké množství rastrových obrázků). Kvalita obrazu by neměla klesnout pod jpeg: vysoká kvalita, nižší míru komprese použijte pouze v případech, že jsou data stále moc velká.